Missouri FFA and Agriculture Education | 2019 National FFA Convention – National Finalists
missouri ffa association, national ffa association
13593
post-template-default,single,single-post,postid-13593,single-format-standard,edgt-core-1.0,tribe-no-js,tribe-bar-is-disabled,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,has_general_padding,hudson child-child-ver-1.0.0,hudson-ver-1.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,transparent_content,overlapping_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

2019 National FFA Convention – National Finalists

Agriscience Fair - 10 Finalists

Animal Systems – Division 6 – Caroline Green/Rachael Love – Troy 

Environ Services/NRS – Division 4 – Katelyn Damron/Emma Skouby – Troy 

Food Products – Division 6 – Ashley Freiburger/Courtney Freiburger – Verona 

Plant Systems – Division 4 – Dylan Sparks/Jacob Raines — Troy 

Plant Systems – Division 5 – Alexis Wilkinson – Sikeston 

Plant Systems – Divison 6 –Abygale Higgins/Daman Morton – Troy 

Power, Structural, Technical Systems – Division 4 – Jay Hagemeier/Dane Culbertson – Troy

Power, Structural, Technical Systems – Division 5 – Allison Harris — Tuscumbia

Power, Structural, Technical Systems – Division 6 – Will Robbins/Clayton Winkler – California

Social Systems – Division 3 – Gabe Simmons – Tuscumbia

Proficiency Awards - National Finalists (10)

Agricultural Education – Elizabeth Brooks – Ashland 

Agriscience Research – Animal Systems – Jacob Toombs – Bolivar 

Agriscience Research – Integrated Systems – Addison Burns – Gallatin 

Ag Processing – Teresa Yoder – Trenton 

Diversified Livestock – Amelia Liebhart – Bucklin 

 Dairy Production Entrepreneurship – Jared Parrigon — Sarcoxie 

Equine Science – Entrepreneurship – Griffin Holliday – Centralia 

Grain Production – Placement – Brock Aylward — Memphis 

Nursery Operations – Kylynn Mallen – Cameron 

Vegetable Production – Ethan Hilgedick – Ashland 

National Chapter Awards

30 Three Star Chapters – Highest award for a chapter 

Premier Chapter: Building Communities Finalist – Troy 

Premier Chapter: Strengthening Agriculture – Sweet Springs 

CDE/LDE Participants
  •  Ag Communications – Columbia 
  • Ag Issues – Centralia 
  • AG Sales – Columbia 
  • AG Mechanics – North Shelby 
  • Agronomy – Skyline 
  • Conduct of Meetings – Eldon 
  • Creed – John Miles — Marshall 
  • Dairy Cattle – Billings 
  • Employment Skills – Olivia Brune – Clopton 
  • Environmental/Nat Res. – Pleasant Hope 
  •  Extemp Speaking – Brenden Kleiboeker – Pierce City 
  •  Farm Bus. Mgt – Hermann 
  • Floriculture – Palmyra 
  • Food Science — Cassville 
  • Forestry – Forsyth 
  • Horse – Ozark 
  • Livestock – Pleasant Hope 
  • Meats – Cassville 
  • Milk Quality – Miller 
  • Nursery/Landscape – Aurora 
  • Parliamentary – Troy 
  • Poultry – Paris 
  • Public Speaking – Dakota Pemberton – Richland 
  • Vet Science – Columbia 


%d bloggers like this: